På upptäcksfärd med Per Saxholm i Kedjeåsen

Nu bär det av mot Kedjeåsen! Per Saxholm och jag ska nu åka upp till Kedjeåsen och reka lite var spelmännen bodde och verkade i Kedjeåsen. Många av de platser känner jag till både från Per Saxholm och min pappa Evert som berättat historier om gubbar i Kedjeåsen som sen visade sig vara spelmän när jag träffade Per Saxholm. Helt plötsligt så blev området i och runt Kedjeåsen intressant för mig som är intresserad av folkmusik sen 1977. Jag kom ihåg när jag slutade att spela med Mats Berglund 1982, då sa Mats B till mig – ”Nu får du åka hem och ta hand om musiken hemma hos dig”. Jag förstod inte då vad Mats menade men idag förstår jag vad Mats menar. Tur att våra vägar med Per Saxholm och mig korsas igen så jag kan göra något med folkmusikskatten i Karlskoga och östra Värmland. idagsläget så har jag 479 inspelningar med Per Saxholm samt en massa text som jag skrivit om spelmännen som Per S berättat för mig. Träffade Per Saxholm första gången i maj 1978. det var då vi började spela in de gubbar som levde då. Vi höll på med det till 1982 då Per S och jag började plugga.

Nu satt vi i bilen tillsammans påväg och se platserna där spelmännen i Kedjeåsen verkade. Vi åkte upp genom Bråten och Granbergsdal. Vi fortsatte norr ut mot Dalsmund, Björndalen och sen in mot Hållsjön där ”Johan i Gata” har bott. Vi gjorde ett stopp vid Ängsfallet där min gammelmorfar och gammelmormor bodde och där min farmor är uppvuxen. Per ville se bussen som ligger vid Svensbosjön. Bussen var en sommarstuga som bestod av en gammal buss med en utbyggnad. Den låg högt med utsikt över Svensbosjön. Vi hittade fundamentet som stugan stod på. Min Farmor och farfar hade den som en sommarstuga bara ett stenkast bort från Ängsfallet där min farmor är uppväxt.

Vi fortsatte sen mot Kedjeåsens centrum med skolan, Haga och sen mot Västra och Östra Kedjeåsen, upp mot Immen, Nolby och upp bland höjderna där Viktor Jakobsson verkade vid Norra Immen vid ett ställe som heter Ängfallet utan. Vi käkade vid en fin plats vid norra Immen. Efter lunch kikade vi på Immgårdarna där min pappa är född 1921.
Jag/vi ville reka inför det vi nu bestämt oss för att jobba med – att göra ett häfte, bok om Per Saxholm och om de spelmän från Kedjeåsen som Per Saxholm träffat som barn och vuxen. Vi har rekat de platser där spelmännen bott för att sen i vår 2026 åka och fotografera platserna. Vi ska göra en karta där vi sen märker ut platserna med text och små bilder på platserna där spelmännen verkat. Jag har hittat en karta på nätet som går att rita av och förenkla så det blir vägar och platser så man får ett hum om områdets storlek.

Vi hade också bestämt oss för att ta kontakt med hembygdsföreningen ”Nolsockna”. Vi vill skapa kontakt med dem för att få tillgång till bilder på spelmän m.m. Per hade ett förslag på kontakt Siw Philipson kassör i Nolsockna och som bor i Esphöjda Så vi åkte söderut mot Esphöjda och Siv. Vi knackade på och Siw och hennes man var hemma. Det blev ett långprat på över två timmar med paret i Esphöjda. Vi sat så fint alla i paret Philipsons utbygnad. Solen gassade in på oss och vi hade det väldigt trivsamt. Vi berättade vårt ärende där vi ska presentera vårt projekt och idén med projektet. Vi berättade om Lindesbergarnas planer med CD:n och att vi hjälps åt. Så till vintern februari 2026 ska vi presentera projektet för styrelsen i Hembygdsföreningen och spela lite för dem. Senare på våren planeras det en konsert med Per S Ulf och Ralph som är en god vän till oss och som jag har haft som elev på musikskolan i Karlskoga samt Uskavilägren under 1980-talet. Ralph är inte inblandad i Per S – projektet, men Ralph kan många låtar från Karlskoga. Vi fick med oss ett häfte med bilder på några spelmän samt bilder från förr i tiden i Kedjeåsen. Vi kom överens om att vi hörs mer efter jul och nyår. Vi hittade en bild på Böllåsgubben eller Gustav Böllås som bodde i torpet Böllås ovanför Malmhöjda. Han var en skicklig spelman Gustav. När vi åkte hem så åkte vi söder ut mot Tavlan där vi svängde ut på väg 205 mot Karlskoga.

Per vid Svensbosjön.

En mycket givande dag med Per Saxholm som var så i gasen så det var svårt att få pratutrymme! Det är så kul nu när Per och jag förstår varandra och att vi nu dra åt samma håll. Jag har sagt till Per att han kommer att få skriva en hel del eftersom allt utgår från Per och de sammanhang Per träffat dessa spelmän. Jag har det jag har om spelmännen. Det behöver kompletteras med historier och anekdoter. Det gäller bara att fånga anekdoterna när de kommer från Per.  Jag ska försöka få tag i Birgitta, Uno Erhages dotter och fråga om hon har några historier nedskrivna efter sin far. Tyvärr kommer jag inte ihåg vad hon heter som gift.  Per S ska ta kontakt med Thore Nilsson och berätta om vilken musik som ska presenteras i Häftet/boken, så det inte blir som det blev när Anders Norudde spelade in CD:n med Karlskogalåtar. CD:n kritiserades hårt av Nilssons släkt.

Vi får se vad det blir av detta projekt om Per Saxholm? GHur som helst kommer jag/vi att skicka in materialet till Örebro läns folkmusikförbund ÖLFM, samt Svenskt visarkiv. Jag ska ta kontakt med Visarkivet och berätta hur vi kommer att presentera materialet och om Svenskt visarkiv godkänner det. Sen måste vi börja söka pengar till häftet7boken, vad det nu kommer att bli av det. hur som helst så måste det till pengar för att genomföra boken/häftet. sen får jag fråga hur tillvägagångssättet ska gå till för at få till en bok/häfte. Antar att det beror på hur mycket pengar vi kan skrapa ihop. den som lever får se!

Polska efter Johan Hammarbäck ”Johan i Gata” Hållsjön Kedjeåsen

Evert 80 år – min pappa vid barndomshemmet vid Immgårdera. 2002

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Spamskydd: Skriv in dessa siffror i rutan under *Tiden har gått ut. Försök igen.