
Så var det dags för ännu en konsert där vi gör reklam för folkmusiken ÖLFM och Felan. Det behövs jobbas på alla plan för att väcka intresset för folkmusik och dans i länet. ddt räcker inte bara med att ha ungdomskurser för att trygga framtiden för folkmusiken bevarande till nästa generation. Jag har jobbat i 14 år med ungdomsverksamhet i Örebro län och ÖLFM som huvudman. Uskavis ungdomskurs för folkmusikintresserade från hela Örebro län samlades 2 gånger per år. Uskavilägret för unga från 10 -19 år i fyra dagar torsdag – söndag under Kristihimmelsfärds helgen och uppföljning en helg under hösten, samt några samlingar där vi träffas på stämmor i länet för att visa vad ungdomarna kan. har även turnérat runt i länet med Pehr Falkenström och Karin Gibson från
1985 – ca 1990 med olika program för förskolebarn till högstadieelever huvudmanen var Rikskonserter, Landstinget i Örebro och Örebro komun. Tyvärr så satsa det inte något idag på denna målgrupp folkmusik för barn och ungdomar. Nu blir det idéellt arbete via Felan och ÖLFM. Det är bara att kämpa påoch aldrig ge upp. För rätt var det är så så dyker det upp ett gäng intresserade personer på musikhögskolan som gärna vill eler redan kan spela folkmusik och dansa.
Denna dag var vi ett gäng dansar som leddes av Mats Åkerberg och ett antal spelmän som skulle väcka uppmärksamheten på det program vi skulle presentera under 30 minuter. Jag började spela på min säckpipa. Göran Svärd berättade vad det fanns för folkmusikkanaler föreningar i Örebro län. Jag fortsatte att spela säckpipa. Göran informerade, jag spelade på min A-fiol en låt ifrån Brattfors utanför Filipstad. Sen spelade två tjejer lite folkmusik inspirerad jazz på piano och sång – häftigt. Sen spelade Åsa och Anders lite Jeremias låtar och sist ut blev Olle och Nichelle. Som avslutning spelade vi alla tillsammans en långdans där Mats
Å drog. mats lyckades få med sig många av de elever som satt och lyssnade på os så det tillslut blev en stor ring runt oss spelmän innan vi tackade för oss för denna gång. En mer lyckad träff denna gång. Efteråt så gick vi och käkade tillsammans på en av restaurangerna på Universitetet.